Neustálé zhasínání je oblíbený recept na úsporu elektřiny. Odborníci uvádějí mýty na pravou míru

„Zhasnout!“, „Zhasni!“ nebo snad pověstné „Máme doma elektrárnu?“ či „Pro koho se svítí v koupelně, pro ducha snad?“. Otravných hlášek ohledně zhasínání se najde jistě mnoho, což ví většina mladých lidí, která je nucená doma zhasínat světlo při odchodu z místnosti. Ale je opravdu nutné vždy a za všech okolností zhasínat, byť jen na několik vteřin či minut? Jistě některé důsledné šetřílky odpovědi odborníků dosti překvapí!

Kdo zhasne?

Co si budeme namlouvat, věčné napomínání ohledně svícení lezlo v době puberty pěkně na nervy. Dnes se vlivem drahých energií vracejí tyto nevyžádané rodičovské poučky do kurzu a všichni svorně radí vše vypínat ideálně rovnou ze zásuvky. Ale platí to též pro světla? Vyplatí se zhasínat při krátkodobém vyběhnutí z místnosti například na toaletu nebo do kuchyně? Je opravdu ekonomické otočit vypínač i na malé chvilky, nebo je vhodnější nechat světlo rozsvícené?

Mohlo by vás zajímat:  Mince v mrazáku pomůže zjistit, jestli v domácnosti během naší nepřítomnosti vypadl elektrický proud
Zdroj obrázku: Freepik

Mýtus pěti minut

Lidé, kteří nezhasínají s přílišnou pečlivostí, se odkazují na takzvanou teorii pěti minut, která je hojně rozšířená. Ale hned na úvod je nutné zdůraznit, že je zcela mylná. Říká totiž, že při přestávce kratší než pět minut se nevyplatí zhasínat. Podle této mantry je totiž k opětovnému rozsvícení potřeba velké množství energie, což vyrovná úspory za nesvícení, proto se zhasínat nemusí. Jak již bylo řečeno, jedná se o mýtus, protože se sice žárovky musí zahřát a tímto způsobem spotřebovávají více, ale tato činnost je v řádech sekund.

Mohlo by vás zajímat:  Pivo dodá fíkusu důležité živiny. Aplikovat lze na tři různé způsoby

Zhasínat, nebo nechat svítit?

Podle čeho se tedy řídit? Podle odborníků trvá zvýšená spotřeba po rozsvícení nejdéle u zářivek a jedná se asi o půl minuty. Při vyběhnutí z místnosti pro nabíječku nebo noviny do druhé místnosti a při okamžitém návratu tedy není nutné zhasínat. Při odběhnutí do kuchyně za účelem přípravy čaje nebo svačiny se však doporučuje zhasnout, tím spíše v dnešní době, kdy ceny elektřiny raketově rostou. Tímto počínáním se totiž ušetří nemalé peníze, o čemž se přesvědčí všichni při ročním zúčtování.

Zdroj: https://shockleyelectric.com/does-turning-off-the-lights-in-my-house-save-me-money/