Některé funkce v autě usnadní podzimní cestování. Vyplatí se je nechat zapnuté

V našich podmínkách je každé roční období tak trochu specifické a vyžaduje jiný styl jízdy i přístup řidiče než ostatní sezony. O podzimu to platí zrovna tak. Ze silnic sice zmizí sváteční řidiči i motorkáři, ale musíme se vyrovnat s tím, že dlouhé letní večery nahradí sychravé večery podzimní, kdy tma padá dřív, než se nadějeme. Situaci nám neulehčují ani podzimní mlhy a stav vozovky, která je často pokrytá kluzkým listím nebo v českých podmínkách dost nevyzpytatelnými kalužemi, které mohou ukrývat i hluboké rigoly. Jak tedy na podzim jezdit správně a bezpečně?

Mohlo by vás zajímat:  Koupě levného auta se ve výsledku málokdy skutečně vyplatí

ESP

V moderních autech je celá řada automatických a poloautomatických systémů s různými zkratkami, a tak není divu, jestli se v nich ztrácíte. ESP je elektronická stabilizace a kontrola trakce, což je nástroj, který má pomoci předcházet smyku. Máte-li jej v autě, právě na podzim a v zimě by tento systém měl být rozhodně zapnutý, automat má totiž prokazatelně lepší výsledky než člověk, když dojde na krizové situace. Kromě rychlejších reakcí také do svého rozhodování nepouští emoce, od kterých se žádný řidič nemůže oprostit.

Mohlo by vás zajímat:  Správná údržba a vhodný styl jízdy prodlouží životnost vozu
Zdroj obrázku: Freepik

Klimatizace

Kromě toho, že klimatizace udržuje v létě příjemnou teplotu, byť to s ní mnozí Češi často přehánějí, dokáže tenhle přístroj čistit vzduch a odsávat z něj přebytečnou vlhkost. Tedy pokud se o klimatizaci správně staráte a čas od času vyčistíte její filtry. Na podzim rozhodně klimatizaci oceníte jako spolehlivého bojovníka proti vzdušné vlhkosti a pomůže vám nejen lépe dýchat, ale také vidět skrze nezamlžená okna. A ještě jedna dobrá zpráva – na podzim má klimatizace méně práce, a tak spotřebu nezvyšuje tolik.

Mohlo by vás zajímat:  Koupě starého vozu jako investice nebo pro ježdění se málokdy vyplatí

Vnější cirkulace vzduchu

Vnější cirkulace vzduchu v principu znamená, že si do auta kromě klimatizovaného vzduchu pouštíte také ten čerstvý zvenku. Což je rozhodně lepší než nechat puštěnou jen vnitřní cirkulaci, byť s pomocí klimatizace, čerstvý vzduch je koneckonců čerstvý vzduch. Také správná cirkulace vzduchu pomáhá bojovat s přebytečnou vlhkostí.

Zdroj: https://www.aarp.org/auto/driver-safety/fall-driving-tips