„Nebrzdi a projeď to na červenou. Je to bezpečnější a pokutu nedostaneš,“ doufal jsem při jízdě křižovatkou

Jezdím autem hlavně ve městě a už jsem si zvykl na všechny ty městské nástrahy – změny jízdních pruhů, chodce, cyklisty a samozřejmě světelné křižovatky. Ty se zdají být na první pohled bezpečné, ale až když na nich jezdíte denně, poznáte, jak mohou být zrádné. Najednou zjistíte, že vše není odladěné úplně do detailu, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Mám na mysli ty semafory s tou zelenou šipkou, co umožňuje odbočit vpravo. Stojíte v konkrétním pruhu a když se rozsvítí zelená šipka směřující doprava, můžete odbočit. Ale rovně jet nemůžete, tam se vás pořád týká klasická červená. Pro plynulost provozu to sice může být dobré, uvolní to křižovatce, zmírní to celkové kolony, ale má to jednu velkou nevýhodu. U těchto šipek totiž už není oranžová, která by signalizovala, že se zelená šipka chystá rozsvítit, nebo že se chystá zhasnout. A to je kámen úrazu.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování na přeplněných sídlištích je komplikované

V praxi to znamená, že se ta šipka najednou rozsvítí a najednou taky zhasne. A v tu chvíli, kdy nesvítí, se vás týká zase ten hlavní semafor – a tam máte najednou červenou. Co s tím? V podstatě máte dvě možnosti: buď to zadupnout a riskovat, že vás někdo zezadu nabourá, nebo jet „na červenou“. Já obvykle volím tu druhou možnost. Prostě pokračuji dál, takzvaně dokončím započatý manévr.

Nikdy jsem kvůli tomu neměl konflikt s policií, a myslím si, že ani mít nebudu. Nejsem přece jasnovidec, abych tušil, kdy přesně ta šipka zhasne. Nemůžu na vteřinu poznat, zda to bude teď, nebo až za chvíli. A když jedu rychlostí pár desítek kilometrů v hodině, není to jednoduché zastavit na krátké vzdálenosti. Vlastně se to ani nedá. A je to nebezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě nesmyslné chování za volantem může usnadnit řízení a předejít problémům

A když se to stane někomu přede mnou, vždy doufám, že nebude brzdit a taky pojede na červenou. Vím, že to možná není úplně podle pravidel, ale věřím, že je to v takové situaci bezpečnější. A pokud se to děje tak, jak to popisuji, neměli by za to dostávat pokuty. Ale samozřejmě, každý by měl být při jízdě maximálně opatrný a dodržovat pravidla silničního provozu. Ale někdy jsou situace, kdy si musíte vybrat menší ze dvou zel. Buď to, že reálně jedete na červenou, nebo to, že to zadupnete tak prudce, že to do vás někdo napálí.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek