Nabíjení plug-in hybridů je oproti klasickým elektromobilům značně pomalejší

Mít elektromotor ve vozidle není automaticky synonymem pro vlastnictví elektromobilu. Existuje několik variant s elektromotory různých výkonů, včetně mild hybridů, hybridů a plug-in hybridů. Poslední zmíněná varianta je vybavena relativně výkonným motorem a poměrně velkou baterií. S takovým vozem není problém ujet i několik desítek kilometrů v režimu čistě na elektřinu, což může být zejména z ekonomického hlediska zajímavá výhoda. Nicméně plug-in hybridy nemusí být vždy tak ideální, jak by se mohlo zdát.

Nabíjení elektromobilů a plug-in hybridů

Nabíjení elektromobilů a plug-in hybridních vozidel je obvykle prováděno doma nebo přes veřejné nabíjecí stanice. Ideální je dobít vozidlo přes noc nebo během klidného dne, kdy není spěch. To znamená, že je zaparkováno u domu a připojeno k nabíječce. V případě zaměstnání může být nabíjení provedeno na pracovišti, pokud je zde dostupná nabíječka.

Mohlo by vás zajímat:  Vzhled auta hraje při prodeji jednu z hlavních rolí
Zdroj obrázku: Freepik

Veřejné nabíjecí stanice také poskytují možnost dobíjení. Tyto stanice mohou mít různý výkon s minimálním standardem 50 kW pro stejnosměrný proud (DC) nebo 22 kW pro střídavý proud (AC). V praxi může být nabíjecí výkon mírně nižší, ale záleží také na tom, zda je ho schopno podporovat vozidlo. Pokud není architektura vozidla přizpůsobena vyššímu výkonu nabíjení, bude dobíjení probíhat jen rychlostí, kterou vozidlo zvládne. Tento fakt může způsobit problémy majitelům plug-in hybridů.

Mohlo by vás zajímat:  Správná údržba a vhodný styl jízdy prodlouží životnost vozu

Rychlost, dojezd a praktické dopady

Plug-in hybridní vozidla obvykle nepodporují rychlé nabíjení. To znamená, že nelze použít rychlý konektor nabíjecí stanice a nabíjení probíhá pouze s výkonem 22 kW AC. I v tomto případě není možné očekávat optimální nabíjecí výkon. Zatímco moderní elektromobil dokáže za hodinu nabít energii na přibližně 60 km jízdy přes tento konektor, plug-in hybridní vozidlo dosáhne nabíjením přibližně 25 km. Co to znamená v praxi? Pokud si majitel plug-in hybridního vozidla udělá klasický nákup, nebude mít možnost optimálně nabít své vozidlo. Pro získání několika desítek kilometrů dojezdu by musel nákup trvat alespoň 2 hodiny. V této době by moderní elektromobil připojený ke stejnosměrnému konektoru dokázal nabít energii na několik stovek kilometrů dojezdu, a to v některých případech dokonce zdarma.

Zdroj: https://www.lendingtree.com/auto/hybrid-vs-plug-in-hybrid-vs-electric/