Na spotřebu paliva má významný vliv styl jízdy

Spotřeba paliva během jízdy je ovlivňována řadou faktorů. Mezi ty zjevné patří otevřená okénka, zapnutá klimatizace nebo nadbytečné zatížení vozidla předměty v zavazadlovém prostoru, které zvyšují celkovou hmotnost. Tyto aspekty mohou značně přispět k vyšší spotřebě paliva. Nicméně velký vliv na úroveň spotřeby má také styl jízdy a návyky řidiče. Úspornější jízdy lze dosáhnout prostřednictvím jednoduchých změn ve způsobu řízení. Jaké praktiky můžete zkusit, abyste snížili úbytky paliva v nádrži?

Maximální povolená rychlost a rozumná jízda

Limity maximální povolené rychlosti nejsou důležité pouze z hlediska bezpečnosti, ale také mají vliv na spotřebu paliva. Změna řidičských návyků je klíčová. V obci bychom měli dodržovat povolenou rychlost, často stanovenou na 50 km/h, a mimo obec se držet limitu 90 km/h. Zrychlování a brzdění během jízdy s nadměrnou rychlostí nepřinese značnou úsporu času, zatímco snížení rychlosti a klidná jízda se projeví na měřítku spotřeby paliva již po prvních ujetých kilometrech.

Mohlo by vás zajímat:  Čekání na nové auto může přinést zajímavé benefity
Zdroj obrázku: Freepik

Udržování konstantní rychlosti

Jízda jako šnek není ideální pro úsporu paliva, zejména ve městě. Při rozjezdech na semaforech a křižovatkách je vhodné rychle dosáhnout konstantní cestovní rychlosti, ale bez zbytečného přetáčení motoru. Vyšší rychlostní stupeň při jízdě ve velmi nízkých rychlostech obecně způsobuje vyšší spotřebu paliva. Zároveň je důležité také udržovat konstantní rychlost i na delších úsecích, protože časté zrychlování a brzdění můžou značně zvýšit spotřebu paliva.

Správné využití převodového systému

Pokud máte vozidlo s automatickou převodovkou, můžete tento bod přeskočit, protože většinou mají funkci eko režimu. Pokud však ovládáte manuální převodovku, je důležité sledovat otáčky motoru a nedovolit jim stoupnout příliš vysoko. Moderní automobily dokonce ukazují optimální čas pro přeřazení, takže se můžete tímto ukazatelem řídit. Vyšší otáčky motoru znamenají vyšší spotřebu paliva, takže buďte obezřetní a sledujte toto měřítko.

Zdroj: https://natural-resources.canada.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038