Mulčování novinami zničí plevel v záhonech a zadrží vlhkost v půdě

Mulčování půdy je efektivní a snadnou metodou boje proti rozšíření plevele, který rychle obsazuje naše záhony. Při pěstování často zahradníci sáhnou po jehličí nebo kompostu, ale na likvidaci plevele se dokonale hodí i obyčejné noviny, které často najdeme v domácnostech. Naučte se, jak využít noviny jako mulč, abyste poskytli svým plodinám a okrasným rostlinám nejlepší podmínky pro růst.

Negativní dopad plevelu

Plevel představuje vážnou konkurenci pro plodiny, protože s nimi soutěží o vodu, živiny a světlo. Jeho rychlý růst a nezávislost na době a podmínkách můžou způsobit úhyn okrasných květin a zeleniny. Dynamický rozvoj kořenového systému i nadzemních částí plevele často vede k jeho agresivnímu šíření, což vytváří vážný problém pro zahradníky. Tato soutěž může ohrozit růst a výnosnost plodin, zabraňovat jim v dostatečném přístupu ke zdrojům, a to i přes úsilí a péči, kterou věnujeme jejich pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Na dovolenou je třeba připravit i domácnost. Jinak po návratu přijde šok
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody mulčování novinami

Mulčování novinami má několik výhod. Především omezuje přístup slunečního záření, což brání růstu plevele. Tímto způsobem je však možné dosáhnout ještě více výhod. Vrstva novinového mulče zpomaluje odpařování vody ze substrátu, což je v létě obzvláště výhodné. Chrání rostliny před suchem a umožňuje snížit spotřebu vody potřebné k zavlažování. Navíc mulčování před zimou poskytuje ochranu rostlinám před mrazem a nízkými teplotami.

Jednou z hlavních výhod mulčování novinami je nízká cena. Stačí použít noviny, které se často ocitají v popelnicích. Tímto způsobem se dosáhne ekologického řešení boje s plevelem, které odpovídá myšlence zero waste, a maximalizace využití zdrojů. Mulčování novinami představuje praktický způsob využití nadbytečného papíru a nic nezůstane zbytečně nevyužito v domácnosti šikovného zahradníka.

Mohlo by vás zajímat:  Přes zimu mohou pokojové rostliny trpět. Některé přetopený byt nemají šanci přežít

Mulčování novinami na zahradě

Pro mulčování novinami na zahradě zvolte černobílé noviny na tenkém papíře, abyste se vyhnuli chemickým barvám a lakům. Přikryjte zeminu třemi až čtyřmi vrstvami novin, navlhčete je vodou a případně přidejte tenkou vrstvu zeminy nebo trávy. Po čtyřech až šesti týdnech se noviny vstřebají do půdy, můžete je očistit motykou. Opakujte postup, pokud nežádoucí rostliny znovu vyrostou. Tímto způsobem zajistíte čistotu záhonů a ideální prostředí pro růst plodin.

Zdroj: https://www.bbg.org/article/using_newspaper_as_mulch