Močení koček do postele může souviset se stresem

Kočky mají pověst čistotných zvířat. Tak trochu nezaslouženě, protože když se jim podaří ulovit ptáka nebo třeba myš, dokážou s jejich tělíčky nadělat víc nepořádku než průměrně nepořádný pes. Tedy pokud jde o kočky chované a krmené člověkem, které si pak s jídlem hrají. Ty zdivočelé většinou loví, protože mají hlad, a tak svou kořist prostě bez nějakých cavyků spořádají. Ale zpátky k tématu. Přestože na kočky koukáme jako na velmi čistotné domácí mazlíčky, občas se stane, že začnou močit do postele. Co je k tomu vede?

Mohlo by vás zajímat:  V moderních vozech začíná mizet tradiční řadicí páka

Instinkt predátorů

Důvod, proč za normálních podmínek kočky samy od sebe začnou využívat kočičí záchod se stelivem, není v nějaké jejich přirozené čistotnosti. Jako teritoriální predátoři mají velmi silný odér, a jejich výkaly a moč také. Aby tento odér nevaroval potenciální kořist, že jsou na území predátora, zahrabávají kočky výkaly pod zem. Stejně se chovají i ty, které jsou celý život zavřené v bytě. A protože stelivo je jediné místo, kde lze výkaly zahrabat, už od malého kotěte na něj kočky začnou samy od sebe chodit.

Mohlo by vás zajímat:  Okolo banánů se stále vedou vášnivé debaty. Objevit pod slupkou malého pavouka nikdo nechce
Zdroj obrázku: Freepik

Stres

Když se kočky rozhodnou močit někde jinde, důvod je vždycky závažný. Jdou totiž zcela proti svým instinktům. Často je na vině stres, který kočky zažívají, byť jeho zdroj nemusí být pro člověka pochopitelný. Kočky pak buďto adekvátně neovládají vlastní tělo, nebo je děsí kočičí záchod. Na vině může být nedávné stěhování, ale třeba i nové pachy, které je děsí. Například nový čisticí prostředek nebo i váš parfém.

Vážná nemoc

V tom horším případě je zdrojem stresu vážná nemoc, která způsobí, že kočka při vyprazdňování cítí fyzickou bolest. Tu si často zvíře spojí buďto s procesem samotným, nebo s místem, kde potřebu vykonává. Ve druhém případě pak začne hledat alternativní místa, kde se vyprazdňovat. A právě vaše postel, která je nasáklá vaším pachem, je pro kočku nejlogičtějším řešením, váš pach totiž může přebít ten její, i když moč nebo výkaly nezahrabe, protože nemá kam.

Zdroj: https://www.armandhammer.com/articles/why-is-cat-peeing-outside-litter-box