Lucidní sny máme plně pod svou kontrolou. Pomohou zahnat noční můry a zlepší kvalitu spánku
Spánek je čas regenerace a odpočinku našeho těla a mysli, ale může to být také nástroj pro zažívání skrytých snů a tužeb. Během vědomého spánku se můžeme rozhodnout, o čem sníme a jak se náš osud rozvine ve snu. Existují však kontraindikace v používání těchto praktik a v některých případech může vědomý spánek vést dokonce ke smrti.
Lucidní snění
Lucidní sny nebo podle anglického výrazu vědomé snění je stav, ve kterém sníme, ale máme plnou kontrolu nad tím, co se děje během spánku. S plným vědomím se můžeme rozhodnout, o čem sníme, a naše přítomnost ve snu je velmi realistická. S pomocí této techniky máme dojem, že jsme ve skutečné realitě a dostáváme všechny podněty s podobnou intenzitou jako během bdění.
Tento jev poprvé popsal holandský psychiatr Frederik van Eeden. Ve 20. a 70. letech 20. století bylo poprvé potvrzeno vědomé snění prostřednictvím pohybů očí. Vědecky to pak dokázali Keith Hearne a Alan Worsley, kteří během studie požádali účastníky, aby osmkrát posunuli oči, pokud si byli vědomi svých snů.
Možnost léčení
Vědomý sen se v některých kulturách považuje za paranormální jev nebo za projev duševních chorob. Ukazuje se však, že každý pátý člověk na světě zažije kontrolované sny alespoň jednou za život, a pravidelné vstupování do snu, které lze ovládat, může mít pozitivní účinky na jedince se sníženou náladou nebo na ty, kteří často zažívají noční můry.
Vyzkoušet můžete několik metod pro usnadnění vstupu do řízeného spánku. Je to proces, který se dá časem naučit a kontrolovat. Existuje několik způsobů, jak vyvolat vědomý spánek:
- Vzpomínání snů – Zapamatování si snů je užitečné při kontrole řízeného spánku. Dobrou metodou bude jejich zápis do poznámkového bloku ihned po probuzení, přičemž se zohlední nejmenší podrobnosti.
- Relaxační technika – Před spaním se vyplatí odpočívat počítáním, opakováním vět, ale i vizualizací, tzn. představením si různých situací každodenního života, ale také na základě vlastních snů.
Zdroj: https://www.webmd.com/sleep-disorders/lucid-dreams-overview