Léčbu deprese je vhodné doplnit vyváženým jídelníčkem a zdravým pohybem. Duševní problémy rychleji zmizí

Kolem deprese vzniklo již mnoho mýtů. Jedním z nich je, že antidepresiva nefungují a správná strava nebo fyzická aktivita jsou lepší a účinnější. Toto však není mýtus, ale pravda. Antidepresivní léky mohou mít několik vedlejších účinků, které ovlivňují zdraví člověka.

Správná strava vyživuje mozek

Skutečnost, že správná strava ovlivňuje náš blahobyt, je již dlouho známá. Studie vědců však potvrdila, že lidé, kteří se starají o to, aby svému tělu poskytli správné množství živin, mají menší riziko vzniku deprese. Strava bohatá na zeleninu, ovoce, vlákninu a zdravé zdroje bílkovin může snížit riziko příznaků deprese až o 12–21 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Jaké chyby nikdy neuvidíte u sebevědomých lidí?

Některé potraviny mají potenciál vyvolat chronický zánět v těle. Již nějakou dobu se také předpokládá, že je to jeden z mnoha faktorů vedoucích k rozvoji deprese. Navíc studie ukázaly, že taková strava může zvýšit riziko příznaků nemoci až o 15 procent. Mezi výrobky s protizánětlivými vlastnostmi patří mimo jiné vysoce zpracované potraviny, smažené, konzervované, rychlé občerstvení, červené maso, bílý chléb, rýže a těstoviny, jakož i hranolky a jiné podobné chuťovky.

Zdroj obrázku: Freepik

Fyzická aktivita zlepšuje náladu

Deprese je onemocnění nejen mysli, ale také těla. Mnoho lidí kvůli příznakům nemá sílu vstát z postele, nemluvě o fyzické aktivitě. Bohužel z dlouhodobého hlediska to ovlivňuje fyzické zdraví – lidé s depresí žijí kratší dobu, mají větší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky, infarktu nebo mozkové příhody. Bylo prokázáno, že jakákoli pravidelná fyzická aktivita spolu se správně vybranými léky a psychoterapií mohou pomoci zmírnit příznaky nemoci až o 11 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Každý má své zažité návyky, nad některými však zůstává rozum stát

Studie ukazují, že mezi kouřením a výskytem duševních chorob existuje velký vztah. Statistiky z Anglie říkají, že asi 42 procent kuřáků tvoří lidé s problémy duševního zdraví. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že mnozí se tímto způsobem snaží zmírnit své příznaky. Bohužel v průběhu času, bez odborné pomoci, kouření obvykle způsobuje ještě větší problémy.

Zdroj: https://www.mja.com.au/journal/2013/199/6/depression-diet-and-exercise