Kvůli nezdravým návykům stárne tělo mnohem rychleji. Roli hraje ústní hygiena i mezilidské vztahy

Stárnutí je proces, který nelze zastavit, ale stále hledáme způsob, jak ho zpomalit a udržet si mladý vzhled a pohodu déle. Tělo stárne každý den, ale každý den mu i my přispíváme k dalším vráskám. Na vině je nejen špatná strava a nedostatek pohybu, ale i jiné návyky, kvůli kterým si stáří přibližujeme.

Přirozené stárnutí těla

Lidská pokožka začíná stárnout kolem 25 let, ale mozek až po dosažení věku 60 let. Srdce stárne rychleji, současný výzkum ukazuje, že kolem 30 let jeho síla klesá. Tyto odhady se však pro každou osobu liší a jsou primárně ovlivněny životním stylem: stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, správným spánkem a všeobecně chápanou životní aktivitou. Jsou však návyky, kvůli kterým tělo stárne rychleji, což se zase promítne do všeobecné pohody a kondice.

Modré světlo je emitováno obrazovkami televizorů, notebooků nebo mobilních telefonů, takže každý je mu vystaven denně. Bylo prokázáno, že některé modré záření může způsobit poškození očí působením na makulu a také nepříznivě ovlivňuje denní rytmus. Není to ovšem všechno, nejnovější výzkum dokázal, že modré světlo má destruktivní účinek na nervové buňky, což zase vede k rychlejšímu stárnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Nechutenství neznamená vždy špatný žaludek. Odhalení příčiny předejde daleko vážnějším problémům
Zdroj obrázku: Freepik

Pocit osamělosti a neštěstí

Mezilidské vztahy hrají mimořádně důležitou roli v duševním, ale i fyzickém zdraví člověka. Výzkum čínsko-amerického týmu dokázal, že lidé žijící sami a s pocitem neštěstí stárnou rychleji. Ve svých výsledcích zveřejněných v časopise Aging-US se zdůraznilo, že pocit osamělosti je zodpovědný za stárnutí a zvyšuje biologický věk mnohem rychleji než kouření. I když se to zdá nepravděpodobné, také nedostatek ústní hygieny může přispět k předčasnému stárnutí.

Zubní stárnutí, tedy změna zubů v důsledku věku nebo hygieny, přímo ovlivňuje vzhled celého obličeje, ale je také zodpovědné za prohlubování vrásek, zvláště pokud se v zubech objeví kazy. Když zuby vypadají, pokožka ztrácí přirozené napnutí a tvář působí ochable. Nadměrné vystavení slunečnímu záření má negativní vliv na lidské tělo. UV záření poškozuje elastin a kolagen obsažené v kůži, které podporují zdraví pokožky. Bez kolagenu a elastinu se pokožka stává náchylnou na vrásky, není dostatečně zvlhčená a vyživovaná.

Zdroje:
How to live longer: 7 habits that have been decreasing your health span
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30312447/