Krásný a hustý trávník po celý rok: myslet je třeba na několik základních kroků

Pro krásný a zdravý trávník je potřeba dodržet určité zásady. Vysoké teploty a pražící slunce jsou pro trávník docela velkým soustem, ale naštěstí víme, co pomůže, aby nezůstal napospas. Jsou to aktivity, jako:

  • zalévání,
  • sekání,
  • mulčování, válcování.

Důležité je odstraňování plevele. Na to můžeme použít herbicidy nebo je otrhat ručně, což je velice namáhavé, ale pomáhá to.

Záleží na zalévání

Zalévání trávníku bývá nejsnadnější cestou pro zavlažování trávníku. Je ovšem důležité, jak často jej zaléváme a také jaký typ trávníku na zahradě máme. Pokud se jedná o roční trávník, je zálivka potřeba každý den, protože tráva není dostatečně prokořeněná. Starší trávník můžeme kropit každé 2–3 dny. Zalévání trávníku by mělo být v létě hojné. Zní to nesmyslně? Trochu ano, ale kropením se dostane voda do půdy až ke kořenům, a nehrozí tak vysušení. Zalévání by mělo probíhat zásadně ráno, aby se voda neodpařila.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak často sekat trávník a co hnojení?

Velice záleží na způsobu sečení, je důležité, aby bylo omezeno na 2/3 jeho výšky. V horkém počasí se vyplatí ponechat alespoň 5–6 cm vysokou trávu. Individuální je četnost sekání, ale většinou stačí jedenkrát týdně.

Mohlo by vás zajímat:  Vylít vodu z rýže je obrovská chyba. Jeden šálek denně dokáže hotové zázraky

Hnojení by mělo probíhat za ideálních podmínek. Tedy v době, kdy je půda mírně vlhká a samotná tráva suchá. Hnojivo se tak dobře rozpustí a vsákne do půdy. Hnojivo je potřeba rovnoměrně rozprostřít a poté trávník vydatně zalít. Nejlepší volbou jsou minerální hnojiva v podobě prášku, kapaliny nebo granulí. Tyto prostředky se používají v intervalech 4–6 týdnů.

Co dále dělat?

Sekáníhnojení nejsou jedinými činnostmi, které je třeba provádět. Zkuste použít zahradní válec, s kterým bude snadná manipulace. Další činností je vertikutace. Ta by měla být prováděna na hustém a dobře vyvinutém trávníku. Vertikutace zlepšuje podmínky, jako přístup k vodě, vzduchu a slunci. Hrabání trávníku zamezí výskytu nemocí. O trávník v létě je potřeba se starat, protože tráva je pružnější a kypřejší.

Zdroj: https://bioadvanced.com/lawn-care-keeping-lawns-healthy-summer-lawn-watering-guide