Kontrolky na palubní desce jsou pro řidiče jasným signálem

Zkušení řidiči se v kontrolkách na palubní desce většinou velmi dobře vyznají, ale pro nejmladší generaci nejsou příliš atraktivní, a tak svou pozornost častěji věnují infotainmentu, který sice ovládá klimatizaci, rádio nebo multimediální systém, ale na akutní problém neupozorní. Výrobci budou na tento trend určitě brzy reagovat, a tak se buďto dočkáme zvýšení vizuální atraktivity kontrolek, nebo jejich přesunu na multimediální obrazovku, což ale bezpečnost na silnicích pravděpodobně nezvýší. A jak jste na tom vy? Vyznáte se v kontrolkách ve svém autě, nebo patříte spíše mezi mladé řidiče, kteří je berou na lehkou váhu?

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní čas volá k úklidu náhrobků. Jak z nich dostat vosk a rez?

Prostudujte si manuál

I když je většina symbolů, které se mohou na palubní desce za jízdy rozsvítit, léty osvědčená a univerzální, v některých autech se mohou ikonky více či méně lišit. A tak vždy platí, že by si měl řidič prostudovat manuál ke svému autu, ve kterém jsou všechny kontrolky vyobrazené a ve kterém také najde podrobný popis situace, za které se rozsvítí. V případě varovných kontrolek jsou v manuálu uvedené také instrukce, jak danou situaci bezpečně řešit.

Mohlo by vás zajímat:  Vitamínová bomba plná antioxidantů: mandarinky svým unikátním složením dokážou prodloužit život
Zdroj obrázku: Freepik

Čtyři barvy

V modelech, které se prodávají v Evropské unii, jsou standardně čtyři barvy kontrolek. Zelená nebo modrá barva znamená, že je daná funkcionalita v pořádku aktivována. Nejčastěji si téhle kontrolky všimnete v souvislosti se světly nebo klimatizací. Oranžové kontrolky jsou výstražné, naznačují, že je něco v nepořádku, ale nejde o žádné bezprostřední nebezpečí. Můžete mít třeba téměř vybitou baterii nebo prasklou žárovku.

Červené kontrolky

Červené kontrolky jsou tradičně výstražné. Pokud se nějaká z nich rozsvítí, jste v maléru a měli byste na nejbližším bezpečném místě zastavit, jinak hrozí závažné poškození motoru nebo jiných důležitých komponent vozu. Po zastavení byste si měli přivolat asistenční službu, jejíž mechanik buďto závadu na místě odstraní, nebo vám nechá auto odtáhnout do nejbližšího servisu.

Zdroj: https://vatire.com/car-maintenance-tips/what-all-the-symbols-on-your-dashboard-mean/