Konopí působí na zdraví stejně škodlivě jako tabák. Pravidelné užívání prokazatelně ničí srdce

Ve více zemích se začíná legalizovat marihuana k používání pro rekreační účely. Možná hlavně kvůli rostoucímu počtu uživatelů se o její vliv na tělo začali zajímat vědci ve větším rozsahu. Nelze však určit přesné výsledky, protože testování pacientů bývá často ovlivněno různými faktory.

Alarmující, ale ne přesné

Výsledky tohoto výzkumu nepřekvapily Abbase Alshamiho, kardiologa z New Jersey. Sám provedl podobnou studii a došel k obdobným závěrům. Během studie, jejíž výsledky byly zveřejněny před několika dny v časopise Circulation a která analyzovala výsledky téměř 35 milionů lidí přijatých do nemocnic, objevil Abbas Alshami a jeho tým, že u uživatelů konopí se pravděpodobně vyvine akutní koronární syndrom.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují před osmi nejčastějšími potravinovými alergiemi

Jde o kolektivní termín pro nemoci spojené s poruchou přísunu krve do srdce, jako je angina pectoris nebo různé typy infarktů. Účinky konopí tedy byly podobné jako u těžkých kuřáků. Studie také ukázaly, že uživatelé konopí, kteří trpěli běžnými stavy, jako je chronické onemocnění ledvin, častěji měli infarkty a mozkové příhody než ti, kteří konopí neužívali.

Zdroj obrázku: Freepik

Konopí jako nový tabák

Pokud jde o riziko srdečních chorob, konopí lze považovat za takzvaný nový tabák. „Je psychotropním činitelem, který ovlivňuje nejen mozek, ale také celý nervový systém, takže to, co pozorujeme v těchto studiích, se zdá být rozumné,“ řekl Robert Paige, výzkumný pracovník z American Heart Association.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o ústní dutinu nekončí kartáčkem a pastou. Pro svěží dech je potřeba mnohem víc

Dodal také, že vzhledem ke skutečnosti, že na mnoha místech světa je používání marihuany nezákonné a na jiných bylo nedávno legalizováno, jsou údaje o jejím vlivu na kardiovaskulární systém neúplné a náhodné. Je obzvlášť znepokojující, že pozorujeme zvýšené riziko infarktu a mozkové příhody u mladších dospělých. Toto je významný varovný signál naznačující, že téma vyžaduje další výzkum.

Zdroj:
https://www.health.harvard.edu/heart-health/marijuana-and-heart-health-what-you-need-to-know
https://med.stanford.edu/news/all-news/2022/04/marijuana-heart-disease.html