Kompot ze sušeného ovoce posílí zdraví nejen v zimě. Příznivě působí proti cholesterolu i vráskám

Tento speciální kompot je v Polsku nezbytností pro každý sváteční den. Obsahuje mimo jiné hrušky, švestky a jablka. Ne každý ví, že je nejen chutný ale také velmi zdravý. Podporuje trávení, zmírňuje následky přejídání a zrychluje metabolismus.

Polský vánoční nápoj

Polský kompot je nápoj, který se obvykle podává během Štědrého večera. Ne každý ví, že tento tradiční nápoj je nejen chutný, ale také velmi zdravý. Z tohoto důvodu se vyplatí konzumovat jej více než jednou ročně. Kompot se bude hodit zejména na podzim a v zimě. Dobře vás zahřeje a může být skvělou alternativou k svařenému vínu.

Mohlo by vás zajímat:  Vejce v majonéze plné kalorií a tuku děsí všechny lidi na dietě. Odborníci ho ale vyzdvihují

V původní verzi obsahuje kompot sušená jablka, hrušky a švestky, ale recept lze upravit přidáním dalších oblíbených ingrediencí. Fíky, pomeranče, brusinky nebo zázvor. Podle starých polských pověstí je kompotem možné odvrátit špatné síly a zajistit si dlouhověkost.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti vánočního nápoje

Polský kompot je skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamíny A, B, C, E, K a hořčík, draslík nebo železo. Sušený kompot má řadu zdravotních vlastností, ale nezapomeňte, že jsou viditelné při pravidelné konzumaci tohoto nápoje. Nápoj dále posiluje imunitu těla, pomáhá snižovat cholesterol, zlepšuje zrak a pružnost pokožky a zabraňuje vráskám, reguluje tlak a zlepšuje koncentraci.

Mohlo by vás zajímat:  WHO bije na poplach. Alkohol každý rok zabije až 3 miliony lidí

Tento nápoj se připravuje bez cukru, protože ovoce bývá dostatečně sladké. K přípravě se využívá sušené ovoce, jako například jablka, brusinky, hrušky, švestky, fíky a meruňky. Do receptu dále patří voda, skořice, hřebíček a anýz nebo badyán. Všechny tyto suroviny se namáčejí a následně vaří. Mnoho lidí se obává jíst kompot kvůli toxickým látkám, které se mohly do nápoje dostat z ovoce. Aby se tomu zabránilo, věnujte zvláštní pozornost výrobkům, které používáte pro přípravu kompotu.

Zdroj: https://www.ciaoitalia.com/recipes/dried-fruit-compote