„Když je to vyhrazeno pro matky s dětmi, tak mě sem nepustíte?“ Tázal jsem se v podniku, který diskriminuje moderní otce

Když se narodil můj syn, rozhodl jsem se, že budu nejlepším otcem na světě. Nechtěl jsem být jen peněženka nebo víkendový táta. Chtěl jsem být u toho, jak roste, učí se a objevuje svět. A tak jsme s malým začali objíždět všechny možné dětské koutky, herny a místa, která jsou pro rodiny s dětmi.

Jednoho dne jsme se vydali do nového dětského koutku, místa, které bylo na všech plakátech označené jako „baby friendly“. Byl jsem nadšený, že malý zase zkusí nějaké nové místo. Snad bude stát za to. Reklama slibovala opravdu moderní prostory, včetně uzpůsobených toalet, přebalovacích místností, šaten, klidové místnosti. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem uviděl cedulky „Vyhrazeno pro matky s dětmi“. Stál jsem tam s kočárkem a cítil jsem se jak blbec. Přišlo mi to nespravedlivé. Nejsem snad rodič jako každý jiný?

Mohlo by vás zajímat:  Se správným jídelníčkem jdou kila dolů sama. Nezáleží přitom jen na typu potravin

Naštvaný jsem šel za manažerem centra a zeptal se ho, jestli do těch vyhrazených nemůžu jít i já, otec na plný úvazek. Odpověď byla klasická – že to není problém, že ty cedulky jsou spíš pro orientaci. Ale přesto, ta slova na cedulce ve mně vzbuzovala pocit, že nejsem tak akceptovaný, že otcové nejsou pro děti tak důležití jako matky.

Začal jsem to řešit i s dalšími otci, které jsem potkával v parku nebo na hřišti. Mnozí z nich se cítili podobně. Rozhodli jsme se, že to nebudeme nechat jen tak a začali jsme psát stížnosti a žádat o změnu těchto označení. Nechceme žádné zvláštní privilegia, jen uznání, že rodičovství je týmová práce a otcové jsou stejně důležití a zaslouží si stejný respekt a přístup k zařízením, které usnadňují péči o děti.

Mohlo by vás zajímat:  Znovupoužitelný toaletní papír se nabízí jako levná a ekologická alternativa

Věci se pomalu mění. Viděl jsem, že některá místa už mají označení „pro rodiče“, a to je pro mě malé vítězství. Konečně začínáme opouštět to socialistické myšlení, že ženská patří za sporák a otec do práce a potom do hospody. Konečně začínáme být moderní společností, ale určitě ne všude.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek