Jmelí je odpradávna připisována magická moc. Kromě dekorace je také lékem

Jmelí patří k Vánocům stejně jako vánoční stromeček a zdobí lustry v mnohých domácnostech po celý rok. Tento zvyk přišel ještě před křesťanskými tradicemi, protože Keltové věšeli jmelí, pod kterým se muž se ženou políbili, což jim přinášelo štěstí, lásku a plodnost po celý další rok. Pro křesťany bylo jmelí původně stromem, ze kterého vyrobil Josef kolébku pro Ježíška a Římané zase kříž, na kterém ukřižovali Ježíše Krista. Dnes patří jmelí mezi vánoční dekoraci, která nesmí během vánočních svátků chybět, nadto má významné léčivé účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Triky prodejců neznají mezí. Marketing dobře ví, na jakou strunu zahrát

Stálezelený keřík, který parazituje na stromech

Jmelí bílé je keříkovitá rostlina, která parazituje v korunách jehličnatých i listnatých stromů od nížin až po horské oblasti. Keřík se přichycuje k hostitelským větvím přísavkami, saje ze stromu vodu a minerály. Na celém světě včetně Asie a Afriky se vyskytuje na 150 různých druhů, přičemž v Evropě jsou nejznámější odrůdy s bílými a narůžovělými bobulemi, v tuzemsku patří mezi ohrožené rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jmelí na různé neduhy

Keltové, Vikingové i křesťané považovali jmelí za symbol plodnosti a mělo vždy zvláštní význam, i proto je znakem Vánoc. Navíc bylo pokládáno za magickou rostlinu, která dokáže ochránit dům. V lidovém léčitelství se používají listy a mladé zelené výhonky bez dřevnatých částí, přičemž se sbírají v době dozrávání plodů od prosince do března. Po usušení se používají na odvar, skladují se ve skleněné uzavíratelné nádobě. Denní dávka by neměla přesáhnout 3 gramy sušených bylin.

Mohlo by vás zajímat:  Některé jídlo se zdravě jenom tváří. Oblíbené dietní položky mají víc kalorií než hamburger

Při srdečních chorobách i pro zlepšení trávení

S jakými neduhy si jmelí poradí? Má vliv na činnost srdce, navíc má diuretický účinek, může se používat pro relaxaci. Je vhodné jej užívat při vysokém krevním tlaku, ateroskleróze nebo při bušení srdce, chrání před srdečním infarktem a mrtvicí. Současně zrychluje metabolismus a napomáhá fungování slinivky břišní, reguluje hladinu sacharidů v krvi. Vykazuje protizánětlivé účinky, nadto posiluje imunitu, protože obsahuje celou řadu prospěšných látek, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jmelí obsahuje viskotoxiny, proto je třeba jeho užívání konzultovat s odborníky, je nutné se vyvarovat požití dětmi nebo domácími zvířaty.

Zdroj: https://www.nccih.nih.gov/health/european-mistletoe