Jídlo ve špatnou hodinu zkracuje život. Nejnovější studie přinesla znepokojivá čísla

Jídlo, kdo by ho nemiloval? Patří mezi základní životní potřeby nejen nás lidí. Zdravá a pestrá strava je základem zdravého životního stylu. Mezi to patří správný a rozmanitý výběr potravin, stejně jako dodržování časů jídla. Pokud se stravujeme nezdravě a ve špatnou dobu, spíše ubližujeme svému tělu. Večerní přejídání má vliv na nespavost a úroveň spánku. Může také souviset s obezitou, srdečními chorobami či cukrovkou.

Následky pozdního stravování

Čím je zapříčiněno noční stravování? Mohou za to různé faktory:

  • nepravidelná pracovní doba,
  • velký stres,
  • dlouhé ponocování.
Mohlo by vás zajímat:  První šediny nikdo nevidí rád. Nic není ztraceno, bylinný oplach vlasy zachrání

V prvním bodě je to jasné. Stále hodně lidí pracuje v různých směnách, takže mají převrácený den nebo nemají čas na to, aby jedli v pravidelných intervalech. Ve druhém bodě si člověk dělá většinou návyk sám, že rád sáhne po sladkém, například čokoládě, nebo jídle jako takovém, aby tzv. zajedl stres. V posledním bodě to nesouvisí ani s jedním z předešlých dvou bodů, nýbrž s návykem, třeba z nudy. Ve většině případů za to může hormonální nerovnováha.

Zdroj obrázku: Freepik

Co může způsobit pravidelná noční konzumace jídel? V první řadě vede k žaludečním potížím, plynatosti, a dokonce i k refluxu kyseliny. Obsah v žaludku v noci může způsobit rovněž bolesti břicha a narušit tak spánek.

Mohlo by vás zajímat:  Vegetariáni ji milují, k chuti přijde i diabetikům: čočka je výtečnou alternativou k masu

Pokusy na zvířatech

Se zajímavými poznatky přišli vědci z Texaské univerzity Southwestern Medical Center v Dallasu. Rozdělili zvířata do skupin. Jedna skupina měla neomezený přístup k jídlu po celý den, kdežto ostatní skupiny jedly přesně stanovené množství jídla ve vyhrazený čas. Nejlepší výsledky měla zvířata, která jedla pouze v aktivních fázích dne, délka jejich života se prodloužila až o 35 %. Poté byla zvířata stravována v pravidelných intervalech, a to o 20 % oproti skupině zvířat, jež byla bez omezení.

Mohlo by vás zajímat:  Vypnout a užít si přítomný okamžik chce odvahu, psychická pohoda ale stojí za to

Co z toho plyne? Naše tělo se řídí množstvím dodaného světla, jídlem a stresem. Když jíme pozdě nebo před spánkem, naše tělo se nemůže kvalitně a plně zregenerovat.

Zdroj: https://www.genengnews.com/news/caloric-restrictions-effect-on-lifespan-extension-in-mice-depends-on-timing/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3440131/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5576447/, https://www.washingtonpost.com/national/health-science/why-eating-late-at-night-may-be-particularly-bad-for-you-and-your-diet/2015/08/24/ad8b85ac-2583-11e5-b77f-eb13a215f593_story.html, https://health-hatch.com/stop-eating-wrong-time-better-health/, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/healthy-eating, https://www.wellbeing.com.au/body/nutrition/eating-wrong-time-affects-weight.html