I malá sklenka alkoholu škodí. Je rychlou cestou k rakovině i špatné paměti

Po večírku plném alkoholu může být probuzení následující den velmi náročné. To vše se děje kvůli kocovině, která se vyznačuje bolestí hlavy, suchem v ústech, žaludkem na vodě, závratěmi nebo přecitlivělostí na zvuky. I když tyto příznaky relativně rychle odezní, často zapomínáme, že pravidelné pití alkoholu vede k větším zdravotním problémům, než je ranní nevolnost.

Kocovina je příznakem dehydratace a intoxikace organismu

Kocovina je označení pro celkovou nevolnost, která je způsobena nadměrnou konzumací alkoholu. Nejčastěji je doprovázena příznaky, jako jsou únava, slabost, bolesti žaludku, zvýšené pocení, sucho v ústech. Kocovina je způsobena dehydratací organismu. Při konzumaci alkoholu častěji močíme, ale už nedoplňujeme dostatek tekutin v těle. Sucho v ústech a zvýšená žízeň při kocovině jsou důsledkem dehydratace. Alkohol může vést k podráždění trávicího traktu, poruchám spánku a může způsobit různé záněty v těle.

Mohlo by vás zajímat:  Vitamín mládí a vitality je pro tělo klíčový. Nedostatek éčka tělo jen tak neodpustí
Zdroj obrázku: Freepik

Acetaldehyd poškozuje několik orgánů

Acetaldehyd sice působí krátce, ale jedná se o vysoce toxickou látku. Tato látka vzniká v játrech po konzumaci alkoholických nápojů. Acetaldehyd má destruktivní účinek na buňky slinivky břišní, mozku a na jaterní buňky.

Alkohol může zvýšit riziko rakoviny

Nadměrná konzumace alkoholu vede k rakovině. Výše zmíněný acetonový aldehyd se váže na lidskou DNA a způsobuje chemické změny. Tyto změny narušují aktivitu genů a to vede k mutacím.

Pravidelná konzumace alkoholu poškozuje mozek

Četné studie dokazují, že zvýšená konzumace alkoholu je spojena s výrazným zmenšením objemu šedé hmoty mozkové. Alkohol ovlivňuje zejména oblasti centrální prefrontální kůry, která je zodpovědná za paměť, emocionalitu a schopnost se rozhodovat. Pravidelná a nadměrná konzumace alkoholu může vést až k poruchám paměti.

Zdroje:
https://www.cancer.gov/news-events/cancer-currents-blog/2023/cancer-alcohol-link-public-awareness
https://www.who.int/europe/news/item/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health
https://www.conehealth.com/services/behavioral-health/7-things-drinking-alcohol-does-to-your-body/