Hypertenzi vůbec není nutné řešit. Díky malé změně jídelníčku bude tlak znovu v normě

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je velice omezujícím stavem. Nebezpečná je hlavně tím, že nebolí, takže kolikrát na ni přijdeme pozdě. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout této nemoci, je samotná prevence. Co třeba začít konzumací potravin, které zrají v létě?

Hypertenze nastává, když systolický nebo diastolický tlak překročí normální hodnoty. Při opakovaném naměření hodnoty 140/90 mm Hg nebo vyšší už mluvíme o hypertenzi. Nad 180/110 mm Hg už se považuje za závažnou hypertenzi. Co stojí za rozvojem hypertenze?

  • Nadváha a obezita.
  • Nedostatek fyzické aktivity.
  • Kouření.
  • Špatné stravovací návyky.
Mohlo by vás zajímat:  Vitamín B12 je nezbytný pro zdraví i psychickou pohodu. Jeho nedostatek dokáže člověka úplně změnit
Zdroj obrázku: Freepik

Dietní chyby, které často děláme

Základem je rozumná a vyvážená strava. Co je pravým opakem, jenž vede k rozvoji vysokého tlaku? Tak především strava s vysokým obsahem chemických potravinářských přísad a soli, příliš velké porce a absence nebo nízký obsah zeleniny s ovocem.

Je potřeba tedy začít s úpravou jídelníčku, kde je nutné zařadit zeleninu, ovoce, celozrnné produkty, hrubá zrna, otruby a polynenasycené mastné kyseliny (za studena lisované rostlinné a mastné oleje, mořské ryby).

Co pomůže ke snížení krevního tlaku?

Jak už bylo několikrát výše zmíněno, základem je zahrnutí ovoce a zeleniny do jídelníčku. Léto nabízí oproti zimě rozmanitější výběr, ale to nic nemění na tom, že by konzumace těchto dvou skupin jídla měla být každodenní. Pro ustálení srdce a krevního tlaku proto konzumujte rajčata, mrkev, červenou řepu, špenát, brokolici, brambory, sezónní ovoce, především jahody a třešně, s bohatým draslíkem.

Mohlo by vás zajímat:  Bezlepková dieta není nudná. Na výběr je mnoho produktů, které zachutnají i zdravým lidem

Kromě draslíku je potřeba doplňovat tělu hořčík. Ten získáme konzumací ořechů, mandlí, dýňových semínek, slunečnicových semínek a obilných produktů. Nezapomínejte na konzumaci luštěnin (čočka, cizrna, hrách, fazole a letní bob). Nejvhodnější stravou je středomořská a vegetariánská. Tato strava má nejpříznivější účinky pro funkci srdce a zdravého parametru krevního tlaku.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-blood-pressure