Efektivní používání plynového kotle ušetří peníze

Plynové kotle jsou jedním z nejrozšířenějších způsobů vytápění domácností a ohřevu vody v České republice. Je to dáno hlavně historicky, s dodávkami plynu nebyly až donedávna žádné potíže, a tak se to dlouhodobě vyplácelo. Až události z nedávné minulosti, které vyšponovaly ceny energií, tedy nejen plynu, na mnohanásobky původní úrovně, přinutily řadu Čechů přemýšlet nad tím, zda není čas přejít z plynového kotle na jiné řešení. Ale ta jsou velmi nákladná a ceny se mezitím vrátily na rozumnější úroveň, takže z výměny v mnoha domácnostech sešlo. Ale díky správnému zacházení s kotlem přesto mohou jejich majitelé ušetřit.

Mohlo by vás zajímat:  Velká nevýhoda hmyzu. Zatím se o ní příliš neví, ale může nadělat značné problémy

Správná údržba

Stejně jako jakákoli jiná zařízení také kotle jsou nejúčinnější, jsou-li správně udržované. A to zdaleka neznamená jen pravidelnou kontrolu komínů a odtahu, kterou ostatně majitelům a provozovatelům plynových kotlů ukládá zákon. Jednou ročně je také dobré nechat kotel odborně zkontrolovat a pročistit. Rozdíl ve spotřebě plynu neudržovaného a udržovaného kotle může být i v desítkách procent, což se pochopitelně projeví také ve vyúčtování roční spotřeby.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné nastavení

Řada lidí nastavuje kotel na opravdu vysoké teploty, někdy i kolem 80 °C. To ale znamená, že kotel potřebuje spoustu energie na vyhřátí vody, která pak často ani není využita. Většina kotlů navíc nesvede správně kondenzovat plyn nad teplotou kolem 60 °C, a tak je tohle nejvyšší teplota, kdy může kotel pracovat efektivně. Stažením teploty kotle hodně ušetříte.

Mohlo by vás zajímat:  Renovaci obložení zvládne každý chlap sám. Speciální vybavení není vůbec potřeba

Využijte dotace

Na výměnu kotle za ekologičtější, ale třeba i na zateplení domácnosti je možné využít různé dotační programy. Majitelé nemovitostí by se tak měli každý rok poohlédnout po tom, zda nejsou vypsané nějaké vhodné dotační programy, které by odpovídaly jejich potřebám. Rozumná investice za státní podpory dokáže s vytápěním a ohřevem vody hodně pomoci.

Zdroj: https://www.theguardian.com/money/2022/dec/05/a-hot-topic-in-an-energy-crisis-how-efficiently-are-you-using-your-boiler