Dovolená s cestovkou je sázka na jistotu, více dobrodružství přinese cesta na vlastní pěst

Možná vám tento článek přijde jako špatně načasovaný, faktem nicméně je, že při rezervaci letní dovolené už teď můžete ušetřit i polovinu její ceny. A nikdo neříká, že cestovat se dá jen během letních prázdnin, zimní exotická dovolená u moře je po pandemii koronaviru znovu v kurzu. V každém případě je tu jedna důležitá otázka. Vyplatí se dovolenou pořídit u cestovní kanceláře, nebo je lepší zajistit si ji na vlastní pěst?

Rozhoduje znalost jazyků

Odpověď na tuhle otázku nezáleží ani tak na tom, jaký komfort na dovolené očekáváte, ale zejména na vaší schopnosti domluvit se anglicky, případně jazykem vybrané destinace. I luxusní all inclusive dovolenou si totiž můžete zajistit sami a nebude to o mnoho náročnější než využití služeb cestovní kanceláře. Zajistit si letenky, ubytování a transfer z letiště do hotelu totiž dnes trvá nanejvýš pár desítek minut.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro bezpečnou cestu autem k moři
tourist-making-photo-nature
Zdroj obrázku: Freepik

Levněji s cestovkou

I když cestovní kanceláře pochopitelně potřebují na vaší dovolené vydělat a jejich marže se obvykle pohybuje mezi dvaceti a třiceti procenty, neznamená to automaticky, že byste si stejný zájezd sestavili třeba o čtvrtinu levněji. Výhodněji vás vyjdou zájezdy do destinací, kam létají jen charterové lety, a také do velkých hotelů, kterým se většinou nevyplácí prodávat pokoje koncovým zákazníkům a raději je po desítkách prodávají za poloviční cenu cestovkám.

Levněji po vlastní ose

Naopak tam, kam běžně létají přímé a často i nepřímé linky z vašeho nejbližšího letiště, což mohou být pro některé Čechy i Vídeň nebo polský Krakov, se obvykle vyplatí vyrazit na vlastní pěst. Zejména pokud si na místě chcete půjčit auto nebo pokud nechcete trávit celý pobyt na jednom místě ve stejném hotelu. Roste také počet turistů, kteří se vrací z jiného letiště, než na které přiletěli. Typické je to při cestách do Itálie, Španělska a v poslední době také na Balkán.

Zdroj: https://www.goabroad.com/articles/adventure-travel-abroad/should-i-book-a-tour-or-travel-alone