„Děkuji že blikáš, ale věřit ti nemohu,“ zamyslel jsem se při předjíždění kamionu v komplikovaném terénu

Předjet bezpečně, to není vždy jednoduché. Zvláště na nepřehledném úseku. Někteří řidiči sice chtějí pomoci, ale opravdu je dobrý nápad na ně spoléhat? Může to být risk, který se nevyplatí. A místo v cíli můžeme skončit v nemocnici, nebo na hřbitově.

Už nějakou dobu jsem jel za velkým kamionem, přes který nebylo moc vidět dopředu. Byla to na typické silnici třetí třídy. Ne příliš široká, s mnoha zatáčkami a kopci, kde se střídaly přerušované čáry s plnými. Věděl jsem, že předjíždět na takovém úseku je rizikové, ale byl jsem už trochu netrpělivý. Přece jenom, kamion nejel zrovna nejrychleji a představa, že se za ním budu ploužit ještě několik kilometrů, nebyla moc příjemná.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro pohodové cestování autem na letní dovolenou

Stále jsem se snažil udržet nějakou přijatelnou bezpečnou vzdálenost, ale zároveň jsem hledal vhodný moment k předjetí. Takže jsem čas od času vykouknul, jestli se dá vyrazit, ale nikdy jsem si nebyl stoprocentně jistý. Náhle kamion přede mnou začal blikat pravým blinkrem. Na první pohled to vypadalo jako signál, že můžu předjet. A tak jsem to i vyhodnotil.

V takových momentech se člověk obvykle rozhodne rychle, ale já jsem váhal. Napadlo mě, že řidič kamionu má lepší výhled a vidí dál než já, ale zároveň mi hlavou problesklo, že nikdy nevíš, jestli náhodou něco nepřehlédnul. Možná byl unavený nebo se jen snažil být milý a uvolnit cestu, ale co když něco přehlédl? Co když nevidí auto, které tam jede? Co když to, které vidí, jede rychleji? Co když jeho odhad je jiný, než můj? A parametry a schopnost rychlého předjetí u mého auta také nezná.

Mohlo by vás zajímat:  Na dovolenou je třeba připravit i domácnost. Jinak po návratu přijde šok

„Tak díky za bliknutí, ale radši ti důvěřovat nebudu,“ pomyslel jsem si a zůstal za kamionem. Přece jen, bezpečí je na prvním místě. Na chvíli se mi zdálo, že jsem možná příliš opatrný, ale pak jsem si uvědomil, že na silnici nehrají roli jen pravidla silničního provozu, ale i intuice a osobní pohoda. Nakonec se objevil delší úsek s přerušovanou čárou a dobrou viditelností. Bez blikání kamionu jsem si sám prohlédl situaci, přesvědčil se, že je cesta volná, a předjel.

Mohlo by vás zajímat:  Při převozu kol autem je důležité splnit zákonné požadavky a myslet na bezpečnost

V tu chvíli jsem udělal to nejlepší, co jsem mohl. A že jsem jízdou za kamionem ztratil nějaký čas? Ano, ale kolik to mohlo být? Možná tak jednotky minut, více ne. Pro mě je důležitější dojet bezpečně a že to bude o chvilku déle, to přece nehraje žádnou roli.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek