Čaj z oregana je lékem na nachlazení i pro klidné trávení. Příznivě působí také při rakovině

Oregano je v současnosti jedním z nejpoužívanějších koření. Saháme po něm hlavně tehdy, když objevujeme italské chutě. Pizzu posypeme oreganem nebo jej přidáváme do rajčatové omáčky. Oregano však není pouze sušená bylina uzavřená v sáčku, můžeme jej použít i ve formě oleje nebo na přípravu čaje.

Vlastnosti oregana

Oregano je vytrvalá rostlina pěstovaná v mnoha regionech světa. Hlavními vývozci jsou Španělsko, Francie, Itálie, Řecko a Turecko. V Polsku se oregano vyskytuje na celém území a je běžné. Můžete ho pěstovat na zahradě, na balkoně nebo parapetu v domě. Oregano bude užitečné v kuchyni – dodá jídlům jedinečnou chuť a aroma, ale hodí se i v případě mnoha onemocnění.

Oregano je bohaté na antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk způsobenému volnými radikály. Má velmi silné antioxidační vlastnosti karvakrolu a thymolu. Některé studie ukázaly, že oregano a jeho složky mohou pomoci zabít rakovinné buňky. Oregano obsahuje také vlákninu, vitamíny A, E, C a K. Studie prokázaly, že sloučeniny v oreganu jsou účinné při kontaktu s bakteriálními, virovými a plísňovými infekcemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Čaj z oregana

Čaj z oregana má mnohé vlastnosti. Tento nápoj zmírňuje bakteriální a plísňové infekce, bolest v krku, přetrvávající kašel, zlepšuje trávení, působí diastolicky, pomáhá v případě nadýmání a trávení, zmírňuje příznaky průjmu, pozitivně ovlivňuje mentální výkon a podporuje imunitu. Infuze z oregana se může použít i navenek ke zmírnění zánětu kůže.

Mohlo by vás zajímat:  Břišní migréna začíná v dětství. Je reakcí na stres, únavu i špatný jídelníček

Čaj s oreganem si můžete koupit, ale stojí za to ho připravit doma. Dvě polévkové lžíce sušeného oregana se zalijí 500 ml vroucí vody. Infuze musí být zakryta a odložena na asi 15 minut. Po této době se scedí. Můžete přidat trochu medu podle chuti, protože pro mnoho lidí je chuť oreganového čaje hořká. Neměli byste pít více než 3–4 šálky této infuze denně.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/oregano-tea