Bílá slupka citrusů je hořká, ale zdravá. Obsažené látky působí proti rakovině

Pomeranče a mandarinky jsou oblíbeným podzimním a zimním ovocem. Přidání mandarinek do jídelníčku je velmi dobrý nápad, protože mají příznivý vliv na zdraví. Pokud ale chcete z mandarinek mít co nejvíce živin, je dobré je konzumovat i s bílou slupkou.

Neznámé albedo

Oloupáním mandarinek a pomerančů se obvykle zbavíme nejen pomerančové kůry, ale také bílých částí, které jsou pod ní. Tato bílá slupka má svůj název – albedo. Bílá slupka těchto citrusů je tlustá, hořká a neláká ke konzumaci, ale ukazuje se, že je dobrá pro zdraví. Je bohatým zdrojem živin a měli bychom jíst ovoce spolu s ní.

Albedo se vyznačuje vysokým obsahem pektinu, klasifikovaným jako rozpustná vláknitá frakce. Pektiny pomáhají zlepšovat fungování trávicího systému (strava bohatá na pektiny podporuje zdraví střev), pomáhají udržovat správnou hladinu cukru v krvi a snižují „špatný“ cholesterol. Díky svým vlastnostem poskytují pektiny pocit sytosti déle.

Zdroj obrázku: Freepik

Bojovník proti rakovině

Při prevenci rakoviny může být důležité jíst citrusy s bílou slupkou. Bobbie Randall, certifikovaný diabetolog a dietní lékař s licencí, poznamenává, že látky přítomné v albedu přispívají k boji proti rakovině. Obsažený limonen zvyšuje aktivitu jaterních enzymů zapojených do destrukce karcinogenů.

Mohlo by vás zajímat:  Pijete často alkohol? Na co byste si měli dávat pozor?

Ukázalo se, že ničí růst nádoru prsu. Studie spojují obsažený glukaran se snížením rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva. Na druhé straně již zmíněné pektiny mají pozitivní vliv na rakovinu tlustého střeva. Albedo usnadňuje tělu vstřebávat vitamín C obsažený v ovocné dužině. Také působí proti procesu stárnutí mnoha buněk.

Zdroj: https://www.delgazette.com/2020/01/22/citrus-albedo-is-better-than-you-thought/