Akineze zabrání jakémukoli pohybu v obličeji. Kamenný výraz nemusí být znakem pouze Parkinsona

Akineze a nevhodné mimické stavy obličeje jsou příznaky, které se často vyskytují společně. Jsou charakteristické pro Parkinsonův syndrom. Mnoho lidí akinezi spojuje pouze s Parkinsonovou chorobou, ale může se také objevit v průběhu mnoha dalších neurologických onemocnění nebo jako vedlejší účinek užívání určitých léků. Co může způsobit akinezi a antimimické stavy?

Akineze – co to je?

Akineze je úplná ztráta schopnosti pohybu v oblasti obličeje. Při počátečních a mírnějších příznacích pacient provádí pohyby, které jsou výrazně zpomaleny. Nemocní se pohybují pomalu, v malých krocích a ztrácejí přirozený reflex vyrovnávání horních končetin během chůze. Charakteristická je také obtížnost zahájení pohybu. Antimimické stavy jsou akinezí viditelnou na obličeji pacienta. To se projevuje výrazným vyčerpáním výrazů obličeje nebo jeho úplným vymizením, způsobeným slabostí nebo ztuhlostí mimických svalů obličeje. Kromě toho je řeč pacientů často monotónní, bez artikulace.

Mohlo by vás zajímat:  Lék na nespavost i zklidnění při stresu: to vše a ještě víc přinesou oblíbené bylinky

Příčiny těchto nemocí

Hlavní příčinou vzniku akineze je nedostatek jednoho z neurotransmiterů (dopaminu) v oblastech mozku zodpovědných za kontrolu motorických funkcí. Pak se objeví takzvaný Parkinsonův syndrom, jehož nejčastější příčinou je Parkinsonova nemoc. Může však být způsoben jinými nemocemi, některými léky nebo toxiny (tzv. sekundární parkinsonismus).

Zdroj obrázku: Freepik

Parkinsonova nemoc

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění centrálního nervového systému, při kterém dochází k atrofii nervových buněk. Jedná se o strukturu umístěnou ve středním mozku, bohatou na neurony uvolňující dopamin. Jejich zmizení je příčinou vzniku příznaků Parkinsonova syndromu. Příznaky jsou pomalost pohybu, antimimické stavy obličeje, výrazná svalová ztuhlost, klidový třes nebo slintání. Terapie je vhodná za použití léků.

Mohlo by vás zajímat:  Tělesná teplota napoví mnohé o zdraví, metod měření je několik

Jiné nemoci, které mohou způsobit akinezi:

  • mozkové nádory umístěné v čelních lalocích,
  • četná poranění hlavy, například u profesionálních boxerů,
  • poškození středního mozku v důsledku rakoviny,
  • rozpad více systémů (MSA),
  • demence s Lewyho tělísky.
Zdroj: https://zdrowie.interia.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/news-choroba-parkinsona-przyczyny-objawy-leczenie,nId,5368175