Afghánistán znovu na pokraji kolapsu: kritická ekonomická situace posiluje extremismus v zemi

Navzdory dřívějším prohlášením Tálibánu o liberálnějším přístupu k právům žen se současná situace zhoršuje a Tálibán zavádí další omezení. Na konci roku 2021 byl vydán zákaz cestování pro ženy a Tálibán také naznačil, že na veřejných prostranstvích budou za ženy zodpovědní muži. Zhoršování situace ovlivňuje i velmi špatná ekonomická situace v zemi, která nadále posiluje extremismus ve společnosti.

Ekonomická situace v Afghánistánu

V Afghánistánu hrozí milionům obyčejných lidí hladomor, jelikož si nemohou dovolit koupit základní potraviny a léky. Americké banky ihned po převzetí moci Tálibánem zmrazily hmotné rezervy a celá země se ocitá na pokraji ekonomického kolapsu. Navíc Afghánistán přestali finančně podporovat mezinárodní dárci a byly pozastaveny výplaty v rámci programů řízených Světovou bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Mnoho vládních zaměstnanců již měsíce nedostalo výplatu a většina nemá ani přístup ke svým úsporám. Experti se shodují, že ekonomická situace ještě více posílí extremismus v zemi.

Mohlo by vás zajímat:  Přestat plýtvat vodou je snadné. Jednoduché změny ušetří ročně tisíce korun
Zdroj obrázku: Freepik

Historie se opakuje

Tálibán v Afghánistánu nevládne poprvé. Od roku 1979 v zemi probíhaly boje mezi vládou a islámskými extrémisty. Boje skončili v roce 1996 vítězstvím Tálibánu. V té době byla země zcela zruinována. Státní struktury a úřady nefungovaly, ekonomika byla na bídné úrovni a o vzdělání se nedalo hovořit. Naproti tomu obchod s drogami a zbraněmi byl prosperujícím odvětvím.

V roce 2001 se do toho vložila americká armáda a Tálibán pomohla svrhnout, poté nastalo 20 let prosperity. Ženám se otevřelo mnoho příležitostí, jak pracovních, tak akademických. Mnohé ženy se dokonce rozhodly zahájit vlastní podnikání.

Mohlo by vás zajímat:  Kočky dávají najevo svou náklonnost a oddanost řečí těla

Další omezení lidských práv

Bohužel obnovení vlády Tálibánu znamenalo znovu omezení svobod. Ženy nyní bez souhlasu muže nesmějí od domu dále než 72 km a v hromadné dopravě musí mít Afghánky hidžáb. Stejně jako před dvaceti lety byl ženám zamezen přístup ke vzdělání. Navíc televize nesmí vysílat celovečerní filmy a seriály s herečkou v hlavní roli.

Zdroj: https://www.chathamhouse.org/2022/06/womens-rights-under-threat-taliban-run-afghanistan